Laureaci 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” Olsztyn 2026:
🏆 Nagroda Główna im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności, ufundowana przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Michał Wróblewski-Sawczyński
🥇 I Nagroda ufundowana przez Prezydenta Olsztyna – Szymon Brucki
🥈 II Nagroda – Blanka Magun
🥉 Dwie równorzędne III Nagrody – Michalina Dudziej oraz Joanna Paluszkiewicz
🎤 Nominacja do udziału w 62. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie – Michał Wróblewski-Sawczyński
📻 Nagrody Specjalne Radia Olsztyn – pięć ośmiogodzinnych sesji w profesjonalnym studiu nagrań: Michał Wróblewski-Sawczyński oraz Karolina Jasińska.


Relacja z wielkiego konkursu 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" Olsztyn 2026!
19 czerwca na scenie CEiIK-owej Auli im. Anny Wasilewskiej stanęła nasza złota jedenastka, wybrana spośród ponad 50 utalentowanych młodych twórców z całej Polski.
Karolina Jasińska
– Powrót – sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski
– Obok nas – sł. Janusz Odrowąż, muz. Wojciech Piętowski
Karolina Ziemlicka-Komaniecka
– Nie chcę być Tobą – sł. i muz. własne
– Wybacz, Mamasza – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Przemysław Gintrowski
Michalina Dudziej
– Ludzkie gadanie – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Seweryn Krajewski
– Pęd – sł. i muz. własna
Julia Ukielska
– Byłaś serca biciem – sł. Zbigniew Książek, muz. Jerzy Dobrzyński
– Jak usnąć? – sł. własne, muz. Julia Ukielska, Anna Ozner, Krzysztof Kawałko
Maria Sawicka
– Nim przyjdzie wiosna – sł. Jarosław Iwaszkiewicz, muz. Czesław Niemen
– Zmierzch – sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski
Szymon Brucki
– Na oceanie życia – sł. Lech Lament, muz. Radosław Ciecholewski
– Dwie strony – sł. Grzegorz Paczkowski, muz. własna
Michał Wróblewski-Sawczyński
– Uciekaj moje serce – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Seweryn Krajewski
– Kibolski – sł. i muz. Tymon Tymański, Olaf Deriglasoff, Piotr Pawlak
Jagoda Rataj
– Zapatrzony – sł. Jonasz Kofta, muz. Jerzy Satanowski
– Realny realizm – sł. Andrzej Waligórski, muz. Włodzimierz Korcz
Dobranocni Wędrownicy
– Zmierzchanie – sł. Krzysztof Kamil Baczyński, muz. Kacper Jastrzębski, aranż. Dobranocni Wędrownicy
– Liście jak listy – sł. Krzysztof Kasperczyk, muz. Maciej Turkowski, aranż. Dobranocni Wędrownicy
Joanna Paluszkiewicz
– Nieproszona – sł. i muz. własne
– Przed zimą – sł. Joanna Paluszkiewicz, Amelia Wróblewska, muz. Adam Koziński, Joanna Paluszkiewicz, Amelia Wróblewska
Blanka Magun
– W dziką jabłoń Cię zaklęłam – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Adam Sławiński
– Przekleństwo Millhaven – sł. Roman Kołakowski, muz. Nick Cave and The Bad Seeds
Obejrzyj relację wideo z koncertu konkursowego: https://www.youtube.com/live/V9XZDmW814U?si=x2TNdLmiYg6kuxHb
Ten magiczny wręcz wieczór domknął koncert Piotra Roguckiego z najnowszym projektem Normalni Ludzie. Laureat Nagrody Głównej im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności XXX Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” powrócił tym samym po latach na naszą poezyjną scenę. Nie zabrakło również nowej aranżacji utworu „100 tysięcy jednakowych miast”, który podczas Spotkań w 2003 roku publiczność zgromadzona na dziedzińcu olsztyńskiego zamku nagrodziła owacją na stojąco.
fot. Natalia Kasza
Relacja z koncertu Joanna Kondrat i Mistrzowie ✨
To był genialny czas z Wami! Kto by pomyślał, że poetyckie karaoke sprawdzi się tak zacnie? 🎤📖
Sprawiliście nam ogromną radość i pokazaliście, że poezja naprawdę łączy ludzi. To właśnie Wy – droga Publiczności – otworzyliście 52. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” Olsztyn 2026. Za nami pierwszy koncert – Joanna Kondrat & Mistrzowie. Wspólnie wyśpiewaliśmy najpiękniejsze poetyckie utwory ostatnich 50 lat Spotkań, tworząc wyjątkowy klimat wspólnoty i wzajemnej czułości na siebie i na mądre słowo, otulone pięknem melodii, które wciąż nas porusza.
Spotkaliśmy się tym razem w Carpenter Baza Stage.
Nuciliśmy razem niezapomniane i ciągle aktualne w swej wymowie teksty m.in. takich poezyjnych gigantów jak: Elżbieta Adamiak, Magda Umer, Elżbieta Wojnowska, Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, Czerwony Tulipan, Piotr Bukartyk, Jarosław Wasik, Janusz Radek, Robert Kasprzycki... Niektórzy mistrzowie pozdrowili nas ciepłymi słowami w nagraniach, zaaranżowanych specjalnie na tę okazję.
Choć byli daleko, czuliśmy ich obecność. Było więc tak, jak to obiecywała gospodyni wieczoru: bez zadęcia i blisko ludzi... O tę niezwykłą atmosferę zadbała niezawodna Joanna Kondrat, której na scenie towarzyszyli doskonały pianista Przemek Zalewski i Jego syn w roli zacnego asystenta samej Joanny. To był znakomity początek festiwalowych emocji! ✨
fot. Natalia Kasza
Finał 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie 2026 był kulminacją kilku dni pełnych emocji, muzycznych spotkań i poetyckiej wrażliwości. Na scenie wybrzmiały interpretacje, które pokazały różnorodność spojrzeń młodych artystów na słowo i muzykę, a jury po długich, nocnych obradach przyznało tegoroczne nagrody.
🏆 Nagroda Główna im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności trafiła do Michała Wróblewskiego-Sawczyńskiego.
Nagrodę w wysokości 10.000 zł ufundował Patron Honorowy wydarzenia - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Marcin Kuchciński
🥇 I Nagrodę otrzymał Szymon Brucki.
Nagrodę w wysokości 5 000 zł ufundował Prezydenta Olsztyna - Robert Szewczyk.
🥈 II Nagroda w wysokości 3 000 zł powędrowała do Blanki Magun.
🥉 Przyznano także dwie równorzędne III Nagrody, które otrzymały Michalina Dudziej oraz Joanna Paluszkiewicz.
🎤 Jury wskazało również Michała Wróblewskiego-Sawczyńskiego jako laureata nominacji do udziału w 62. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
📻 Dwie Nagrody Specjalne, które ufundowało Radio Olsztyn – pięć ośmiogodzinnych sesji w profesjonalnym studiu nagrań – otrzymali Michał Wróblewski-Sawczyński oraz Karolina Jasińska.
Finałowy wieczór zamknął tegoroczne Spotkania Zamkowe w atmosferze wzruszeń, artystycznej dojrzałości i poczucia, że poezja wciąż pozostaje żywym, poruszającym językiem współczesności.
fot. Marcin Kierul
fot. Wojciech Skulski
Obejrzyj relację wideo z finału konkursu: https://www.youtube.com/live/UW0hkDxP3jg?si=CdXRgYqzTZEiX_GQ
Relacja z Koncertu Galowego "Tak...Tak. To ja. Grzegorz Ciechowski"
🙌👏 Owacjami na stojąco zakończyliśmy Koncert Galowy 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie.
"Był to wieczór wyjątkowy – spotkanie z poezją, pamięcią, muzyką i słowami, które potrafą zatrzymać czas. Premierowy koncert „Tak... Tak... To ja. Grzegorz Ciechowski”, w całości wyprodukowany przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, stał się czymś więcej niż muzycznym wydarzeniem. Był opowieścią o człowieku, którego słowa i wrażliwość nadal żyją w nas, inspirują i nie pozwalają pozostać obojętnym. Dziękujemy wspaniałym artystom: Katarzynie Groniec, Renacie Przemyk, Natalii Kowalskiej, Oscarowi Jensenowi, Krzysztofowi Iwaneczko oraz Januszowi Radkowi za emocje, które płynęły ze sceny prosto do naszych serc. Każda interpretacja była osobną historią, a wszystkie razem stworzyły poruszający portret Grzegorza Ciechowskiego".
Szczególne podziękowania kierujemy do Rafała Krauze – kierownika muzycznego projektu i dyrygenta, pod którego batutą zabrzmiała znakomita Orkiestra Symfoniczna. Dziękujemy wszystkim muzykom i chórzystom za kunszt, wrażliwość oraz piękno wspólnego brzmienia, które tego wieczoru otulało publiczność niczym poetycka opowieść.
Dziękujemy muzykom Orkiestry Symfonicznej za talent, wrażliwość i artystyczny kunszt, dzięki którym ten koncert stał się tak poruszającym i niezapomnianym wydarzeniem. Słowa wdzięczności kierujemy do: Barbary Pliszki, Karoliny Wiśniewskiej, Victorii Rzący, Weroniki Jędruszak, Jana Michalaka, Zuzanny Zielińskiej, Hanny Faltynowskiej, Magdaleny Wielgat-Siwek, Ewy Ziomek, Dagmary Michalak, Aleksandry Zamojskiej-Astachow, Dominiki Kulmaczewskiej, Natalii Goś, Mirosława Pachowicza, Michała Kowalewskiego, Jana Siwika, Andrzeja Regieca, Artura Gradowicza, Stanisława Dołgania, Karola Malczewskiego, Jakuba Sołtysiaka, Juliana Łuniewskiego, Jakuba Mikulskiego oraz Dawida Katulskiego. Słowa wdzięczności kierujemy również w stronę chórzystek: Marty Wierzbickiej i Marty Toczyskiej.
Dziękujemy Kamilowi Wicikowi i Olafowi Deriglasoff za poprowadzenie koncertu oraz stworzenie przestrzeni do spotkania z twórczością Grzegorza Ciechowskiego – z szacunkiem, pasją i niezwykłą uważnością.
Wyrazy wdzięczności kierujemy także do całej naszej ekipy technicznej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. To dzięki Jej pracy, często niewidocznej dla publiczności, mogliśmy doświadczyć doskonałego brzmienia, światła budującego nastrój, oprawy wizualnej, dopracowanej scenografii i sprawnej realizacji każdego elementu tego wyjątkowego przedsięwzięcia - podkreśla Wioletta Jaskólska, dyrektorka CEiIK-u.
Wielkie dzięki naszym patronom medialnym – Radiu Olsztyn, TVP3 Olsztyn i TVP Info – za obecność, wsparcie i pomoc w docieraniu z ideą Spotkań Zamkowych do kolejnych odbiorców. Dziękujemy także wszystkim partnerom wydarzenia za zaufanie, życzliwość i współtworzenie tego niezwykłego święta piosenki literackiej.
Dziękujemy Jolancie Wiszniewskiej - wspaniałej gospodyni sceny tego wieczoru.
To był wieczór pełen światła, wspomnień i słów, które – choć zapisane przed laty – wciąż brzmią z niezwykłą siłą. Przypominają nam o tym, co najważniejsze: o wrażliwości, wolności, miłości i odwadze bycia sobą.
Przede wszystkim natomiast dziękujemy Wam - naszej Publiczności za obecność, skupienie, ciszę między dźwiękami i owacje, które stały się najpiękniejszym finałem tego Spotkania z Poezją.
Dziękujemy Patronom Honorowym Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" - Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Marcinowi Kuchcińskiemu oraz Prezydentowi Olsztyna - Robertowi Szewczykowi.
Dziękujemy członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Marii Bąkowskiej za obecność na Gali i piękne słowa uznania, skierowane tego wieczoru do Publiczności, artystów i do nas - organizatorów wydarzenia, czyli całej CEiIK-owej rodziny.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM za najpiękniejsze emocje❤️! Do zobaczenia za rok!
fot. Marcin Kierul
Relacja ze spektaklu koncertowego "Skończyły się żarty. Mann i Bukartyk"
„Pomimo, że słyszała jak śpiewam i gram - Mama mówiła - graj! Będą Cię oklaskiwać!” - wspominał na scenie Piotr Bukartyk. I oklaskiwaliście! Na stojaka!💛 „Skończyły się żarty. Mann i Bukartyk” i zakończyły się tym samym cztery dni świętowania z poezją, a Wy… nadal mieliście mnóstwo energii, żeby wstać z krzeseł i z gromkimi owacjami pożegnać naszych wyjątkowych gości - Piotra Bukartyka, Wojciecha Manna i akompaniujący im zespół Ajagore.
Widać mocno sobie na Wasz aplauz zasłużyli 😉👏 🕊️🎶💫
Dziękujemy za ten niezwykły finał 52. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie! To były dni pełne emocji, wzruszeń i dobrej energii.
A Wy po raz kolejny udowodniliście, że Publiczność mamy po prostu najlepszą i koniec kropka.
fot. Marcin Kierul

